Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sn Mustafa Bozbey ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Lale Kararbıyık TÜGİAD Bursa Şubesi'nin konuğu oldu.

TÜGİAD 'ın konuğu olan Mustafa Bozbey, ekonomi ve turizm gibi konularda düşüncelerini paylaştı. Şehrin geleceği için önemli kararları birlikte alacaklarını vurgulayan Bozbey, Bursa'nın değerlerinin ortay çıkarılması gerektiğini de belirtti.

Image

Türkiye Genç İşadamları Derneği’nin (TÜGİAD) konuğu olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Bursa’nın ekonomisinden tarımına, tarihi ve kültürel değerlerinden turizmine kadar birçok konuda düşüncelerini paylaştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, TÜGİAD Genel Başkanı Anıl Alirıza Şohoğlu, TÜGİAD Bursa Şube Başkanı Ersoy Tabaklar ve TÜGİAD üyelerinin yer aldığı buluşmada Bozbey, katılımcıların merak ettiği soruları da yanıtladı. Bursa’nın, tarihiyle, ekonomik varlığıyla, tarımıyla, kültürel değerleriyle birlikte Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olduğunu belirten Mustafa Bozbey, ancak kentin, dağıyla, ovasıyla ve deniziyle bütünleştirilemediğine dikkat çekti. Bursa’nın sanayi alanında mühendislik ve sermaye birikimi olduğunu ifade eden Bozbey, “Bursa, bir otomobili üretebilecek potansiyele ve bilgi birikimine sahip. Ama birikim değerlendirilemiyor” dedi.

“BURSA’NIN DEĞERLERİNİ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ”

Turizm konusuna da değinen Mustafa Bozbey, Bursa’da geceleyen turist sayısının az olduğunu vurguladı. Bursa’nın değerlerinin ortaya çıkarılıp, destinasyon merkezlerinin artırılması gerektiğini ifade eden Bozbey, “Turistler, Bursa’ya günübirlik geliyor. Gecelemek için İstanbul’a gidiyor. Bunun sebebi de turistlerin akşamları vakit geçirebileceği alanların olmaması. Bursa, turistin 3-4 gün kalabileceği bir potansiyele sahip. Bursa, dört bir yanıyla inanılmaz kültürel birikimi olan bir kent. Sağlık turizmi potansiyeli yüksek, ancak bunların hiçbiri değerlendirilmiyor. Bursa’nın değerlerini ortaya çıkarmalıyız” şeklinde konuştu.

Yeni sanayi alanlarının tartışılması gerektiğini belirten Bozbey, “Bugün Bursa’da yeni sanayi alanlarına ihtiyaç var mı, mevcut sanayi alanları mı daha iyi değerlendirilmeli tartışmasını sanayicilerin de yapması lazım. Teknolojinin hızla geliştiği, makine yoğunluğuna geçildiği bir dünyada, daha küçük alanlarda daha fazla üretimin yapıldığı alanlar oluşurken, biz hala daha büyük sanayi alanları oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.

“STK’LAR BURSA İÇİN BİLGİ BİRİKİMLERİNİ PAYLAŞMALI”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’e, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin borcuna yönelik bir soru da soruldu. Mustafa Bozbey, “Bursa, 3 milyon nüfusu ve değerleri olan bir kent. Bu borcu realize eder ve hizmet üretir. Önemli olan mantaliteyi doğru kurmak. Kamuda en önemli tasarruf, işi doğru ve bir kere yapmaktır. Yeni stadyum yapmaya gerek var mıydı? Maliyeti hala bilinmiyor. Bunun yerine mevcut ve şampiyonluk hikayesi olan stadyumda kapasite artırımı ve iyileştirmeler yapılabilirdi. Örneğin T2 hattı yerine metrobüs yapılsaydı hem daha düşük maliyetli olurdu hem de şu an işler duruma gelirdi. Bu tür projeleri biriktirdiğinizde borcun neden olduğu ortaya çıkıyor. Biz bu yüzden ‘Öneriyoruz’ diyoruz. Birileri de ‘Yapacağız’ diyor. Biz, önerdiğimiz her projeyi, doğru olup olmadığını ve hangisinin öncelikli olması gerektiğini sivil toplum kuruluşları ve halkla birlikte tartışacağız. Uzlaşmadığımız hiçbir projenin kente faydası yoktur” şeklinde konuştu.  

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, Bursa’nın topografyasının metro sistemine uygun olduğunu da dile getirdi.

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin uluslararası kongrelere uygun bir alan olduğunu ifade eden Bozbey, bu alanın amacına uygun kullanıldığında başarılı olacağını  da sözlerine ekledi.